Studiomaps.

Dance of Dreams

Kvarnbergsvägen 24, Doteröd, StenungsundFler i DoterödFler i Stenungsund

Dance of Dreams · Prova på

Boka prova-på

Studion hör av sig med tid och pris. Gratis, ingen bindning.

Vi skickar din förfrågan vidare till studion

Kategori
Dans
Plats
Doteröd, Stenungsund

Dance of Dreams är en dansskola grundad av Anders Korn, med bas i Stenungsund-området, som erbjuder kurser i framför allt modern fox, bugg och West Coast Swing. Verksamheten riktar sig till dansare på alla nivåer, från nybörjare till avancerade, och betonar närvaro, känsla samt musikanpassning som centrala delar av dansen.

Kurserna hålls på varierande platser runt om i Västsverige och arrangeras både av Dance of Dreams själva och i samarbete med lokala föreningar och klubbar. Formatet varierar från enstaka eftermiddagar och kvällar till heldags- och helgkurser. Privatlektioner går också att boka, och om arrangören har tillgång till lokal kan instruktörerna komma dit. Hittills har uppskattningsvis 5 700 personer deltagit i kurser ledda av Anders Korn.

Undervisningen bygger på att det som lärs ut ska fungera i social dans, vilket innebär anpassning till dansriktning på golvet och figurer som är användbara i praktiken. På mer avancerade kurser arbetas det med teknik, kroppskännedom och stilinfluenser från flera dansstilar. Boknings- och kursinformation delas löpande via Facebook, och kontakt tas enklast via e-post eller telefon.

Klasser

Modern FoxWest Coast SwingBuggDansteknik
Webbplats

Omdömen på Studiomaps

Inga omdömen ännu — har du tränat här? Bli först att berätta.

Har du tränat här? Ge ditt betyg

Vanliga frågor om Dance of Dreams

Vad kostar det att träna på Dance of Dreams?

Dance of Dreams anger inga fasta priser här, men har ett prova-på-erbjudande: Prova på-kurs utan föranmälan – bara att dyka upp.

Var ligger Dance of Dreams?

Dance of Dreams ligger på Kvarnbergsvägen 24 i Doteröd, Stenungsund.

Vilken typ av träning erbjuder Dance of Dreams?

Hos Dance of Dreams finns dans.

Är det här ditt gym eller din studio?

Claima Dance of Dreams och lägg till prova-på-erbjudanden, fler bilder och mer.

Claima studion

Liknande gym & studios

Fler kategorier i Stenungsund

Guider som hjälper dig välja

Alla guider