Studiomaps · Datarapport
Luleå slår Stockholm — Sveriges studiotätaste kommuner 2026
Luleå har 9,96 oberoende träningsstudios per 10 000 invånare — mer än Stockholm (9,11) och nio procent över rikets näst tätaste kommun. Vi kartlade 6 530 oberoende tränings- och hälsostudios (gym, yoga, pilates, crossfit, kampsport, dans, återhämtning m.m.) i 815 svenska orter. Här är hela rankingen, kommun för kommun.
Studiomaps · Publicerad 5 juni 2026 · Uppdaterad med nya siffror 22 september 2026 · Underlag: Studiomaps studiodatabas + SCB (folkmängd per kommun 2025-12-31)
De flesta tror att Stockholm är landets träningsmecka. I absoluta tal stämmer det — huvudstaden har flest oberoende studios med god marginal (910 st). Men delar man antalet studios med antalet invånare blir bilden en annan. Då tar Luleå ledningen med 9,96 studios per 10 000 invånare, nio procent över tvåan Stockholm (9,11). Lidingö (8,68) och Falun (8,67) delar i praktiken tredjeplatsen. Bland storstäderna leder Stockholm före Malmö (8,29), medan Göteborg bara når 7,09 per 10 000 — plats 14, utanför topp tio.
Topp 12 — studios per 10 000 invånare
Källa: Studiomaps studiodatabas (22 sep 2026) + SCB folkmängd 2025-12-31. CC BY 4.0 — fri att publicera med källangivelse.
Fem saker siffrorna säger
- Luleå är landets studiotätaste kommun — 80 oberoende studios på 80 304 invånare ger 9,96 per 10 000. Stockholm (9,11) är den enda storstaden i närheten. Luleås försprång drivs inte av kampsportsklubbar: bara 8 av de 80 är kampsport, mot 134 av 910 i Stockholm.
- Lidingö och Falun delar tredjeplatsen (8,68 respektive 8,67) — en Stockholmsförort och en dalastad, båda tätare än Malmö (8,29).
- Göteborg hamnar på plats 14 med 7,09 — bakom Halmstad, Kungälv, Skövde, Kalmar och Karlstad. Grannkommunen Kungälv (8,12) ligger sex platser före.
- Universitetsstäderna ligger i botten: Uppsala (5,65), Lund (5,67), Linköping (5,69) och Jönköping (5,33) har alla färre studios per invånare än snittet för de rankade kommunerna (7,1).
- Stockholms kranskommuner spretar: Lidingö (8,68) och Tyresö (8,06) i topp tio, medan Täby (5,35), Nacka (6,07) och Solna (6,13) ligger under snittet.
”Träningssverige är mer decentraliserat än man tror. En norrländsk kommun med 80 000 invånare är studiotätare än Stockholm.”
Hela listan — 34 kommuner med minst 40 studios
| # | Kommun | Studios | Invånare | Per 10 000 |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Luleå | 80 | 80 304 | 9,96 |
| 2 | Stockholm | 910 | 999 239 | 9,11 |
| 3 | Lidingö | 42 | 48 369 | 8,68 |
| 4 | Falun | 52 | 59 974 | 8,67 |
| 5 | Gävle | 89 | 104 108 | 8,55 |
| 6 | Malmö | 305 | 367 924 | 8,29 |
| 7 | Halmstad | 87 | 106 315 | 8,18 |
| 8 | Kungälv | 41 | 50 496 | 8,12 |
| 9 | Tyresö | 40 | 49 645 | 8,06 |
| 10 | Skövde | 45 | 58 272 | 7,72 |
| 11 | Växjö | 76 | 98 940 | 7,68 |
| 12 | Kalmar | 54 | 73 068 | 7,39 |
| 13 | Karlstad | 73 | 99 007 | 7,37 |
| 14 | Göteborg | 435 | 613 278 | 7,09 |
| 15 | Norrköping | 102 | 144 904 | 7,04 |
| 16 | Helsingborg | 107 | 152 776 | 7,00 |
| 17 | Trollhättan | 40 | 59 265 | 6,75 |
| 18 | Umeå | 91 | 135 273 | 6,73 |
| 19 | Örebro | 108 | 160 687 | 6,72 |
| 20 | Kungsbacka | 58 | 86 332 | 6,72 |
| 21 | Mölndal | 47 | 72 128 | 6,52 |
| 22 | Västerås | 101 | 161 240 | 6,26 |
| 23 | Sundsvall | 61 | 98 962 | 6,16 |
| 24 | Sollentuna | 48 | 78 033 | 6,15 |
| 25 | Solna | 53 | 86 435 | 6,13 |
| 26 | Nacka | 69 | 113 730 | 6,07 |
| 27 | Borås | 68 | 115 238 | 5,90 |
| 28 | Eskilstuna | 61 | 106 789 | 5,71 |
| 29 | Linköping | 96 | 168 714 | 5,69 |
| 30 | Lund | 75 | 132 333 | 5,67 |
| 31 | Uppsala | 141 | 249 726 | 5,65 |
| 32 | Täby | 42 | 78 514 | 5,35 |
| 33 | Jönköping | 79 | 148 152 | 5,33 |
| 34 | Kristianstad | 41 | 85 908 | 4,77 |
Ladda ner tabellen som CSV (CC BY 4.0). Kommuner med färre än 40 studios rankas inte.
Så gjorde vi
- Definition: en studio är en fysisk lokal med publika träningspass eller behandlingar inom gym, yoga, pilates, crossfit/funktionell träning, kampsport, dans, klättring, återhämtning, meditation/andning eller bastu — kedjor exkluderade.
- Underlag: Studiomaps studiodatabas per 22 september 2026 — 6 530 verifierade oberoende studios i 815 svenska orter. Varje studio har en verifierad adress; kommunen bestäms av adressen.
- Oberoende studios:kommersiella gymkedjor (SATS, Nordic Wellness, Fitness24Seven, Friskis&Svettis m.fl.) är exkluderade — rapporten mäter den fristående studioscenen.
- Befolkning:folkmängd per kommun 31 december 2025, SCB, tabell "Folkmängden efter region, civilstånd, ålder och kön. År 2025" (BE0101A, BefolkningCKM), statistikdatabasen.scb.se (hämtad 22 september 2026).
- Beräkning: studios per 10 000 invånare = antal studios i kommunen ÷ (folkmängd ÷ 10 000). Endast kommuner med minst 40 studios rankas (34 av 290), för ett robust urval. Stockholm, Göteborg och Malmö avser respektive kommun; kranskommuner som Solna, Nacka, Lidingö, Mölndal och Kungälv räknas som egna kommuner.
- Känslighet: topp tre (Luleå, Stockholm, Lidingö/Falun) står sig även om kampsportsklubbar och okategoriserade lokaler räknas bort, och om antalet studios i varje kommun ändras med ±5 procent. Ett stickprov på 15 slumpade Luleå-studios kontrollerades manuellt: 14 var korrekta, en felklassad verksamhet togs bort innan publicering.
- Jämförelse med offentlig statistik:SCB:s företagsregister räknar arbetsställen per bransch (SNI 93.13 "drift av gymanläggningar"), vilket är snävare än vår definition (yoga, kampsport, dans och behandlingar ingår inte där) och därför ger lägre tal — siffrorna är inte direkt jämförbara.
- Första utgåvan (5 juni 2026) rankade tätorter med minst 40 studios efter samma metod; ordningen i toppen (Luleå före Stockholm) är oförändrad.
För journalister
Fri att citera och publicera (CC BY 4.0) med länk till studiomaps.app. Lokala uppdelningar per kommun (kategorier, exempel på studios) och kommentar fås på begäran.
Kontakt: Nazanin Prentell, Studiomaps · nazanin@studiomaps.app · +46 76 031 57 75